Duck Muscovy për fillestarët (Fleta e plotë e kujdesit)

Duck Muscovy për fillestarët (Fleta e plotë e kujdesit)
Wesley Wilson

Tabela e përmbajtjes

Rosa e Moskës është shumë e ndryshme nga rosat e tjera.

Megjithëse janë shpend uji, ata preferojnë ta kalojnë kohën e tyre duke u strehuar në pemë që janë shumë larg nga grabitqarët.

Në një fermë, Muscovy ka shumë për të ofruar, duke përfshirë vezët dhe kontrollin e madh të dëmtuesve. Ato janë të pakuptimta, të qeta dhe përshtaten shumë mirë me pulat dhe shpendët e tjerë.

Mund t'i mbani edhe nëse nuk keni një pellg ose përrua afër. Moskovitë do të jenë të kënaqur me një pishinë të vogël me vozitje si burim uji.

Vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë për këtë rosë unike…

Përmbledhje e rosës Muscovy

Rosa Muscovy ( Cairina moschata>

Megjithëse Muscovy është një rosë, ato janë një nga speciet e pakta që nuk lidhen me familjen pjellore të rosave Mallard. Ato janë një specie e veçantë dhe njihen si rosat e drurit.

Duke jetuar sipas pseudonimit të tyre si gjel pemësh, ata shpesh bëjnë folenë lart në pemë për të shmangur grabitqarët. Ata preferojnë të folezojnë në zona të larta dhe nuk ka gjasa të bëjnë fole në tokë siç bëjnë shumica e rosave të tjera.

Ju mund të prisni që ato të bëjnë rreth 200 vezë në vit.

Vezët e rosës janë të çmuara për pjekje dhe nga pikëpamja ushqyese janë më të larta se vezët e pulës!

Muscovia kanë gjithashtu gjilpëra të shkëlqyera dhe të dobishme për të kontrolluar dëmtuesit. Në përgjithësi kjo ështënjë rosë miqësore dhe e pazakontë që gëzon shoqërinë njerëzore . Ata do të tundin bishtin dhe do të tundin kokën kur të jenë të lumtur.

Rosa Muscovy
Miqësore për fillestarët: Po.
Po.
Po.
Po.
Po.
Po. 21> Pulë (6 lb) dhe gjeli (12 lb).
Ngjyra: bardh e zi.
Prodhimi i vezëve: 3-4 në javë. 3-4 në javë. nown Për Broodiness: Po.
Mirë me fëmijët: Po.
Kostoja e Duck: 7$ për rosë.

28>
 • Personalitet miqësor – ata tundin edhe bishtin kur janë të lumtur.
 • Janë rosa me mirëmbajtje të ulët.
 • Kontroll fantastik i dëmtuesve.
 • Bën vezë të bukura të mëdha kremi.
 • Pamja

  Muscoles mund të jetë

  Muscoles. gjoks në gjatësi, dhe femrat janë zakonisht rreth gjysma e asaj gjatësi.

  Një Muscovy i egër është kryesisht i zi i ylbertë me njolla të bardha krahësh. Shumëllojshmëria shtëpiake mund të jetë një larmi ngjyrash nga e zeza deri te një pamje krejt e bardhë.

  Ata kanë një trup të fortë dhe me pamje të fortë me një qafë të gjatë. Bishti i tyre është i gjatë dhe i sheshtë.

  Një emër tjetër për Muscovy është rosa më e madhe e drurit . Në të egra, Muscovy do të jetojë dhe do të ulet në pemëper siguri. Këmbët e tyre me rrjetë të zezë kanë kthetra të forta të mprehta që janë ndërtuar për të kapur degët.

  Koka e tyre ka një faturë të gjatë të pjerrët e cila ka një pullë të kuqe ose të zezë në bazë. Vetë fatura mund të jetë rozë, e zezë, e verdhë ose një kombinim i disa ose të gjitha ngjyrave.

  Çdo rosë Muscovy do të ketë një maskë fytyre .

  Kjo maskë për fytyrën në fakt quhet caruncles. Duket si rritje me nyje dhe lytha.

  Këto kërpudha fillojnë të rriten kur janë adoleshente dhe do të rriten ngadalë gjatë gjithë jetës së tyre. Karunkulat janë më të mëdha dhe më të kuqe tek meshkujt. Ato përmbajnë gjëndra vaji, të cilat sekretojnë vajin e përdorur për të prerë pendët dhe për t'i mbajtur ato të papërshkueshëm nga uji.

  Madhësia dhe pesha

  Femra Muscovy do të arrijë rreth 6,6 lbs pasi të rritet plotësisht.

  Meshkujt nga ana tjetër do të arrijnë rreth 12 kg, por disa mund të peshojnë deri në 18 kg të gjata dhe rreth 3 inç të gjata femrat janë rreth 1 <0 inç të gjata. gjysma e asaj madhësie. Hapësira e krahëve të Muscovy mund të jetë mbresëlënëse pesë metra nga maja në majë.

  Varietetet e ngjyrave

  Larmia e egër e Muscovy është një e zezë më e fortë me shkëlqim me njolla të bardha krahësh.

  Muskovitë shtëpiake janë më të bardha bardh e zi. Mund t'i gjeni edhe në ngjyrë pite, bronz, çokollatë, blu, të zezë, krejt të bardhë dhe ngjyrë livande.

  Si është të kesh një rosë musku?

  Muskovitë janë rosat miqësore.

  Megjithëse atomos u shani, ata shpesh tundin bishtin dhe tundin kokën kur janë të ngazëllyer për t'ju parë ju.

  Zhurmat që bëjnë janë më shumë fërshëllima dhe zhurmë, por mos mendoni se po fërshëllejnë nga frika ose zemërimi; është thjesht mënyra se si ata shprehen. Dëgjimi i një grupi mushkonjash që bisedojnë është interesant.

  Femrat janë përgjithësisht të qeta, por drakes mund të jetë paksa i vogël në kohën e shumimit. Ata mund të luftojnë me njëri-tjetrin për qasje te pulat. Ndërsa ata do të çiftëzohen me një pulë për një sezon, ato nuk do të jenë domosdoshmërisht besnike dhe do të përpiqen të çiftohen me femra të tjera.

  Femrat janë fluturuese të mira dhe shpesh do të nisen për në zona të tjera, kështu që ju mund të dëshironi t'i mbani krahët e tyre të prerë. Megjithatë, drakat janë paksa shumë të rënda për të fluturuar mirë ose larg!

  Atyre nuk u pëlqen t'i trajtojnë, por do të mësohen t'i prekin dhe përkëdhelin nëse i stërvitni si rosat.

  Prodhimi i Vezëve

  Rosa Muscovy mund të lëshojë deri në 190 vezë në ngjyrë kremi në çdo vit. peshojnë deri në 2,7 oz.

  Muskovit pëlqejnë të pjellin në muajt e verës dhe shpesh mbledhin deri në 16 vezë për t'u inkubuar. Disa femra kanë qenë të njohura që pjellin së bashku ose edhe me pula si bashkëngjitëse. Ata duket se e shijojnë shoqërinë dhe janë mjaft të lumtur për marrëveshjen.

  Duhen 30-35 ditë për të inkubuar vezët dhe Rosat e Muscovy janë të shkëlqyeramoms!

  Rapat janë të verdha me shenja kafe kur çelin dhe do të qëndrojnë me mamin për 10-12 javë derisa të mund të rregullojnë vetë temperaturat e tyre mjaftueshëm.

  <2-19-16-20>Eggs. 9>

  Prodhimi i vezëve
  Ngjyra: Krem ose e bardhë.
  Madhësia: E madhe deri në xhelozi.

  Nivelet e zhurmës

  Muscovy është një nivel relativisht i ulët dhe i ulët. Nëse mblidhni një grup prej tyre së bashku, ata do të flasin në mënyrë mjaft të gjallë, por me një volum shumë më të qetë se rosat e tjera.

  Fletë për kujdesin e rosës së Muscovy

  Çështjet shëndetësore

  Në përgjithësi, Muscovy është një rosë e shëndetshme dhe e fortë.

  Shqetësimi i vetëm shëndetësor për këtë rosë u gjet gjatë një studimi të bërë në Kolumbi. Ata zbuluan se Muscovy ishte më shpesh i infektuar me parazitët Haemoproteus dhe Plasmodium (të cilët janë endemikë për zonat tropikale), por asnjë parazit nuk është zoonotik, kështu që nuk ka rrezik për njerëzit.

  Përndryshe ata janë subjekt i dëmtuesve të zakonshëm duke përfshirë morrat dhe krimbat. Këto mund të kontrollohen me medikamente.

  Diçka shqetësuese për të gjitha rosat është mundësia e murtajës së rosës (enteriti viral i rosës ose DVE) që shkaktohet nga një virus. Ekziston një vaksinë e disponueshme në SHBA, kështu që aty ku është e mundur duhet të jepet.

  Shiko gjithashtu: 5 arkat më të mira të pulave dhe shpendëve: Udhëzuesi i plotë

  Ushqyerja

  Rosa Muscovy është një gjithshkangrënëse që do të thotë se hanë bimë dhe kafshë të tjera.

  Shiko gjithashtu: Kafazet dhe shtëpitë e rosave: Gjithçka që duhet të dini

  Si rosat mund të ushqehen me ushqim të të gjithë tufave me maja birre të shtuar. Ata gjithashtu do të hanë bar, drithëra dhe misër. Ndërsa rriten, ata do të fillojnë të hanë insekte, insekte dhe krustace, njësoj si të rriturit.

  Moskavet e rritur mund të ushqehen me ushqim të plotë, të cilin ata do ta plotësojnë me ushqime që kanë gjuajtur nga oborri dhe kopshti.

  Ato janë një formë e shkëlqyer e kontrollit të insekteve dhe dëmtuesve! Në zonat tropikale ata do të sulmojnë kodrat e termiteve dhe do të hanë gjithashtu termitet.

  Ju mund t'u jepni atyre zarzavate shtesë në formën e marules së copëtuar, barit të prerë (pa pesticide), perimeve të freskëta të copëtuara dhe misrit. Nëse keni një pellg, ata do të hanë disa nga bimët dhe rrënjët.

  Konfigurimi dhe Roaming në kofa

  Ndryshe nga rosat e tjera, Muscovy në fakt preferon të ulet, kështu që do t'ju duhen strehë të forta në kotec!

  Duket se ata shkojnë mirë me pulat dhe nuk e kanë mendjen t'i bashkohen me to. vende ku mund të përdorni kuti të mëdha foleje në stilin e pulës.

  Sa e madhe është një kuti foleje në Muscovy?

  Dimensionet ideale do të ishin një kuti dy metra e lartë dhe 18 inç e gjerë dhe e thellë. Nëse keni më shumë se një pulë të Moskës, mund të dëshironi ta lini kutinë të hapur në krye, në mënyrë që ata të mund të ndajnë hapësirën ndërsa kënaqen me bashkë-folezim. Lexoni 9 gjërat që duhet të dini përpara se t'i mbani rosat si kafshë shtëpiake për më shumë.

  Për sa i përket jashtë kotecit, muskovët gëzojnë ushqim të lirë.

  Ata do të hanë dëmtues të tillë si mizat dhe rriqrat dhe shpesh lëshohen në kullota pas bagëtisë për të hequr mizat dhe larvat. Ata gjithashtu pëlqejnë të bredhin në skajet e pellgjeve dhe përrenjve për krustace të shijshëm, rrënjë bimësh, larva dhe çdo gjë tjetër të mirë të vogël që mund të gjejnë.

  Ju mund të prisni që ata të hanë edhe bar!

  Ata janë të shkëlqyeshëm në heqjen e kokrrave dhe farave.

  Historia e racës së Muscovy

  Rosa e Muscovy ka një histori të gjatë dhe interesante.

  Ata janë në të vërtetë një nga speciet më të vjetra që janë zbutur në Amerikën e Jugut, kur këta rosë të rinj në Amerikën e Jugut ishin zbutur nga njerëzit. 492. Sundimtarët Aztec kishin mantele të bëra nga puplat e Moskovës dhe rosa e Moskës ishte kafsha toteme e perëndisë së tyre të erës (Ehecatl).

  Spanjollët e quajtën Muscovy të egër pato real dhe versionin vendas pato criollo ose pato. Christopher Columbus dërgoi disa nga këto rosat prapanë Spanjë, ku u vendosën dhe u përdorën për qëllime kulinarie, si dhe për pupla.

  Si erdhi kjo rosë me emrin Muscovy është e paqartë megjithatë.

  Mund të ketë qenë një korrupsion i një prej emrave të fiseve të Amerikës së Jugut ose mund të ketë ardhur nga kompania e transportit që i transportoi ata përsëri në Angli dhe Francë (the Muscovities on communce

  the Muscovities on co. në të gjithë botën dhe kultivohet si një rosë shtëpiake në shumë vende të botës.

  Tani janë vendosur fort si një e preferuar e kopshtit dhe janë anëtarë produktivë të shumë fermave shtëpiake në të gjithë SHBA-në.

  Përmbledhje

  Megjithëse rosat e Moskës janë vendase në Meksikë dhe Amerikën e Jugut, ato mund të gjenden në të gjithë botën. Konsiderohet si një specie invazive e dëmtuesve në disa zona për shkak të dëmtimit që mund të shkaktojnë në tokë me këmbët e tyre me kthetra dhe shkatërrimit të mundshëm të specieve vendase të brumbujve dhe jovertebrorëve.

  Jo vetëm që duken të ndryshme nga shumica e rosave, por ato janë të ndryshme.

  Kjo rosë është gjenetikisht e ndryshme nga rosat e mallardës. të ngadalta për t'u pjekur, ato bëjnë kontrollues të mrekullueshëm të dëmtuesve dhe shtresa vezësh.

  Të gjitha këto gjëra i bëjnë ata të shkëlqyeralind për një fillestar për të punuar me të.

  Na tregoni ndonjë nga pyetjet tuaja në seksionin e komenteve më poshtë…
  Wesley Wilson
  Wesley Wilson
  Jeremy Cruz është një autor me përvojë dhe avokat i pasionuar për praktikat e qëndrueshme bujqësore. Me një dashuri të thellë për kafshët dhe një interes të veçantë për shpendët, Jeremy i është përkushtuar edukimit dhe frymëzimit të të tjerëve përmes blogut të tij të njohur, Rritja e pulave shtëpiake të shëndetshme.Një entuziast i vetëshpallur i pulave në oborrin e shtëpisë, udhëtimi i Jeremy-t në rritjen e pulave të shëndetshme shtëpiake filloi vite më parë kur ai adoptoi tufën e tij të parë. Përballë sfidave të ruajtjes së mirëqenies së tyre dhe sigurimit të shëndetit të tyre optimal, ai filloi një proces të vazhdueshëm mësimor që ka formësuar ekspertizën e tij në kujdesin e shpendëve.Me një sfond në bujqësi dhe një kuptim intim të përfitimeve të strehimit në shtëpi, blogu i Jeremy-t shërben si një burim gjithëpërfshirës për kujdestarët fillestarë dhe me përvojë të pulave. Nga ushqimi i duhur dhe dizajni i kafazeve deri te mjetet juridike natyrale dhe parandalimi i sëmundjeve, artikujt e tij depërtues ofrojnë këshilla praktike dhe udhëzime ekspertësh për të ndihmuar pronarët e tufave të rrisin pula të lumtura, elastike dhe të lulëzuara.Nëpërmjet stilit të tij tërheqës të të shkruarit dhe aftësisë për të distiluar tema komplekse në informacione të arritshme, Jeremy ka krijuar një ndjekës besnik të lexuesve entuziastë që i drejtohen blogut të tij për këshilla të besueshme. Me një përkushtim ndaj qëndrueshmërisë dhe praktikave organike, ai shpesh eksploron kryqëzimin e bujqësisë etike dhe rritjes së pulave, duke inkurajuaraudienca të jetë e ndërgjegjshme për mjedisin e tyre dhe mirëqenien e shokëve të tyre me pendë.Kur ai nuk kujdeset për miqtë e tij me pendë ose i zhytur në shkrime, Jeremy mund të gjendet duke mbrojtur mirëqenien e kafshëve dhe duke promovuar metoda të qëndrueshme bujqësore brenda komunitetit të tij lokal. Si një folës i kompletuar, ai merr pjesë aktive në seminare dhe seminare, duke ndarë njohuritë e tij dhe duke frymëzuar të tjerët që të përqafojnë gëzimet dhe shpërblimet e rritjes së pulave të shëndetshme shtëpiake.Përkushtimi i Jeremy-t ndaj kujdesit për shpendët, njohuritë e tij të gjera dhe dëshira e tij autentike për të ndihmuar të tjerët e bëjnë atë një zë të besuar në botën e mbajtjes së pulave në oborrin e shtëpisë. Me blogun e tij, Rritja e pulave shtëpiake të shëndetshme, ai vazhdon të fuqizojë individët që të nisin udhëtimet e tyre shpërblyese të bujqësisë së qëndrueshme dhe humane.